Søk
RSS-nyheter
Nyhetsbrev
Abonnere
Redaktøransvar
Redaktøransvar

Lærdommen av forrige finanskrise er stor

Leder fra nyeste Treindustrien: Da jeg som smågutt vokste opp i Ringsaker, ble det sett på som jevngodt med å være statsansatt om vi guttene klarte å få et bein innenfor dørstokken hos hjørnesteinsbedriftene Langmoen eller Moelven: Tryggere jobb gikk det nemlig ikke an å få. Det ville rett og slett være like sikkert som banken! Kanskje til og med sikrere, påsto enkelte.

Men folk tok feil. Verken Langmoen eller Moelven vokste seg inn i himmelen slik mange lot seg friste til å tro. Og heller ikke bankene viste seg å være like sikre som antatt. Banksjefene strammet inn, markedene forsvant og konsekvensene ble voldsomme tidlig på 90-tallet. Oppryddingen etter de ekspansive 80-årene var et faktum. Hodepinen etter ”kjøpefesten” varte for mange langt inn i det nye årtusenet.

Tilfeldighetene gjorde at jeg aldri fulgte rådene om å sikre meg en jobb på noen av de to nevnte hjørnesteinsbedriftene. Likevel ble jeg sterkt påvirket av og involvert i den tragiske utviklingen. Ikke bare mistet mange kjente jobben, men enkelte opplevde til og med at arbeidsledigheten tvang dem til å selge gård og grunn. Atter andre fikk ufrivillig hjelp av namsmannen til å realisere verdier i familiehjemmet slik at låneinstitusjonen skulle få sitt.

Som journalist har jeg mange ganger vært vitne til at ansatte i treindustrien har kommet i samlet flokk ut gjennom porten, med knekk i nakken og oppsigelsen i hånda. Det startet med at Moelven la ned husproduksjonen sin tidlig på 90-tallet, og sluttet for min del da etterkommerne av Langmoen Parkett stengte dørene. Slikt blir et gode journalistiske saker av, men er aldri spesielt koselig å rapportere om.

Langt hyggeligere er erfaringene jeg har gjort meg om dagens situasjon etter noen uker som redaktør i Treindustrien. Besøk i både små og store bedrifter bekrefter optimismen. Et eksempel er Moelven som siden nyttår har økt arbeidsstokken med 100 mann. I første halvår nådde de et overskudd på 164 millioner kroner.

I samme periode i fjor viste regnskapet minus 66 millioner kroner. Situasjonen ved Moelven er ikke unik. Som så mange andre lærte de mye av erfaringene fra kollapsen for cirka 20 år siden. Finanskrisen vi er i ferd med å legge bak oss denne gangen har derfor ikke rammet på samme måte som sist.

– For oss ble finanskrisen et nyttig spark bak, sier Trond Hamran.

I denne utgaven av Treindustrien forteller kjøkkenprodusenten og flere andre entusiastisk om lærdommen etter finanskrisen og konsekvensene av valgene som ble tatt.

Oppfordringen til bedriftseiere og ledere rundt omkring er derfor å ikke la stormannsgalskapen ta fullstendig overhånd fordi salget går bra akkurat nå. Fortsett heller å styrke virksomhetene slik at det på nytt kan bygges opp trygge, gode og lønnsomme arbeidsplasser som står enda bedre rustet mot neste finanskrise. For den kommer garantert, men det er bare så vanskelig å vite når…

Lederartikkelen er hentet fra Treindustrien nummer 5 2010.

Du kan bestillle abonnement på Treindustrien her, eller du kan
laste ned enkeltutgaver av bladet elektronisk her.

17.09.2010

Kommentarer til artikkelen

Legg til ny kommentar:
  • Vis respekt for andre lesere og omtalte personer. Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Andre blogger fra forfatteren:

Tenk sikkerhet

19.03.2012

”Mellomlederne må gå foran med et godt eksempel og skape gode holdninger.  Vi må unngå jeg skal bareholdningen”. Det sier Tom Kenneth Sandvold, hovedverneombud, og Jan Roger Lund, produksjonssjef, hos Sødra Timber på Jessheim.

Usikkert år venter treindustrien

26.01.2012

2012 blir etter alt å dømme et mer spennende år enn mange setter pris på. Svært usikre økonomiske utsikter i Europa kan bety at vi står på terskelen til en ny finanskrise. Selv om norsk økonomi går bra, er det en fattig trøst for treindustrien i Norge.

Den enkle, vanskelige jobben

05.12.2011

«Vi må lære folk å se hva som er bra», sier snekkermester Per Bjerke i en artikkel bak i bladet. Der treffer han muligens noe av kjernen ved bransjens omdømmeproblem, som vi har rettet søkelyset mot i denne utgaven av Treindustrien.

– Det er salget det!

11.10.2011

Svaret var like overraskende som det var gledelig, da Tor Ivar Drivarbekk-Åmot ble spurt om hva som var det viktigste suksesskrieteriet for Øyfjell Treindustri fremover.

– Tenk alternativt budsjett

06.09.2011

«Selv om det er grunn til å glede seg over at boligbyggingen har økt markant med 40 prosent i antall igangsatte boliger, har de aller fleste den forrige finanskrisen friskt i minne.»

Sett deg inn i kravene

15.07.2011

Nye byggeforskrifter og stadig strengere krav til energisparing stiller store krav til nytenkning. De som ikke holder seg oppdatert, og som satser på utvikling eller helt nye løsninger, risikerer å tape mot konkurrenter som har fulgt med i timen.

– Klekk ut nye ideer

22.03.2011

Regjeringen er allerede i full gang med å legge rammene for neste års statsbudsjett. For et par uker siden varslet finansminister Sigbjørn Johnsen at dette kommer til å bli svært stramt.

Treindustrien i ny innpakning

30.01.2011

Utgaven av Treindustrien som du nå holder i hånda, representerer en ny tid i det tradisjonsrike og populære fagbladet.

Reddet av det offentliges kåthet

25.10.2010

Leder fra nyeste papirutgaven: «En rekke bedrifter ville neppe eksistert dersom det ikke hadde vært for det offentliges kåthet etter å sikre arbeidsplasser gjennom billige lån og andre tilskuddordninger.»

Kunnskapstreet visner

28.06.2010

Vår ære og vår makt har hvite seil oss brakt, skriver Bjørnson i sangen Den norske sjømann. Spørsmålet er vel hva Norge, og for den saks skyld norsk skipsfart, hadde vært uten solid kunnskap om tre og treprodukter.

Modig satsing av de ansatte

07.06.2010

Det har til det kjedsommelige – men riktignok med rette – blitt konstatert at norsk treindustri er blant de som er hardest rammet av fjorårets finanskrise. Men de fleste aktører innen bransjen er enige om at bunnen nå er nådd og at de nødvendige handlingene for å møte en ny hverdag er foretatt. Likevel skal det både mot og ressursmuligheter til for å slippe bremsen og kople inn gassen for fullt igjen.

Bruk norsk!

17.01.2010

Med årets store møbelkonferanse bak oss, er oppfordringen klar: Bruk norske møbler!

Bare punktum

19.12.2009

Det er de nye ideene enten det nye produkter, nye arbeidsmetoder eller ny produksjon som skaper et fortrinn. Men hvordan er egentlig mulighetene for nyskaping og kreativitet?

Snur vinden nå?

19.10.2009

For ikke len­ge si­den pas­ser­te vi høst­jevn­døgn. Det be­tyr at det er like langt til­ba­ke til St. Hans som det er frem til jul. Noen vil nok mene at det er len­ge si­den og len­ge til. Så har da sola snudd og det er lite vi kan gjø­re med det. Si­den sist høst­jevn­døgn har ti­den for man­ge i trevarebransjen vært pre­get av mot­bak­ker og mye mot­vind. Det har vært tøf­fe tak, per­mit­te­rin­ger og an­net uvær for både noen og en­hver. Men er vin­den i ferd med å snu?

Det nytter

19.09.2009

Norske Trevarefabrikkers Landsforbund melder at rekordmange lærlinger har fått læreplass hos trevarebransjen. Noe som er gledelig nytt i en tid der rekrutteringssignalene for det meste har vært av det negative slaget.

Lær av dårlige tider

02.02.2009

Når vi nå er midt inne i den verste lavkonjunkturen på mange årtier er det lett å se ting som skulle vært gjort annerledes. I etterpåklokskapens skarpe lys kan enhver bli profet.

Les flere bransjenyheter i papirutgaven

Les flere bransjenyheter i papirutgaven

Last ned nyeste nummer av Treindustrien her!